ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS +

Το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά σε ευρωπαϊκά Προγράμματα Comenius και Erasmus+ από το 2005 έως και σήμερα. Έχουμε συμμετάσχει σε εκπαιδευτικές επισκέψεις σε πολλές ευρωπαϊκές πόλεις και ανταλλάξαμε ιδέες και καλές πρακτικές με πολλά σχολεία της Ευρώπης αλλά και της Τουρκίας. Τα τελευταία χρόνια συμμετέχουμε σε προγράμματα Erasmus+ ΚΑ1 και ΚΑ229. Ήδη έχουμε υποβάλλει νέα αίτηση στο ΙΚΥ και αναμένουμε την έγκρισή της. Τα αποτελέσματα των εργασιών διαχέονται με κάθε πρόσφορο μέσο, στους/στις μαθητές/-τριες, σε συναδέλφους αλλά και στην ευρύτερη κοινωνία με δημοσιεύσεις στον τύπο, ημερίδες κ.ά.. Ακολουθεί ένας πίνακας με τη συμμετοχή μας στα προγράμματα Erasmus + των τελευταίων ετών:

1.«Healthy reporters around Europe»
Erasmus+ ΚΑ229
CEIP Blanca de los Ríos (41011993),  C/ Alcalá de Guadaíra S/N, 41300 – San José de la Rinconada (Sevilla), ΙΣΠΑΝΙΑ

2.“Learning Based on Inquiry – A Modern Challenge for Teachers”
Erasmus+ ΚΑ 101
iTeach International Teaching & Learning Institute», Drtinova 557/10, 150 00 Praha, CZECHIA

3.“Teaching and Communication in the Classroom”
Erasmus+ ΚΑ 101
iTeach International Teaching & Learning Institute»,
21 ter rue Voltaire 75011 Paris, Γαλλία
2022-23: Αίτηση προς το ΙΚΥ, για διαπίστευση ως συντονιστικό Σχολείο στη διαχείριση Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Συνεργασίας Σχολείων.
ΦΩΤΟ 4 1
Από την επίσκεψη σε Σχολείο του Τάμπερε της Φιλανδίας
Εργαστήριο ξυλουργείο σε Σχολείο του Τάμπερε-Φιλανδίας
Μαθηματικά (Περίμετρος) στο Δάσος (Τάμπερε- Φιλανδίας)
IMG 1994
Παρουσίαση εδεσμάτων από τις συμμετέχουσες χώρες (Ελλάδα)
Εργαστήριο ραπτικής, Τάμπερε Φιλανδίας
IMG 1906
Παιχνίδια στη φύση, Τάμπερε Φιλανδίας
Αίθουσα διδασκαλίας, Τάμπερε- Φιλανδίας
Σχολείο στην Αμβέρσα, μάθημα στη φύση.
Μαθήματα γιόγκα στο σχολείο, Αμβέρσα.
Μαθήματα γιόγκα στο σχολείο, Αμβέρσα.
Παρουσίαση τοπικών εδεσμάτων- Αμβέρσα