Χαιρετισμός Προϊσταμένης

Αγαπητή επισκέπτρια/ Αγαπητέ επισκέπτη

Με μεγάλη και ιδιαίτερη χαρά, σας καλωσορίζω στον δικτυακό τόπο του 11ου Ειδικού  Δημοτικού Σχολείου Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Η ιστοσελίδα μας, πιστεύω ότι θα είναι ένα μέσο προβολής του έργου του σχολείου μας σε μαθητές/-τριες, γονείς αλλά και όποιον ενδιαφέρεται, την εποχή της τεχνολογίας και των ΤΠΕ του 21ου αιώνα.

Το Σχολείο μας ιδρύθηκε το σχολικό έτος 1989-1990, είναι ένα δημόσιο, δημοκρατικό, διαφορετικό και ιδιαίτερο σχολείο, ανοιχτό στην κοινωνία. Ονομάστηκε Ειδικό, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών λειτουργίας του.

Βασικός σκοπός του σχολείου μας είναι:

α. η παροχή γνώσεων – δεξιοτήτων, έτσι ώστε να μη δημιουργούνται κενά επιστρέφοντας το παιδί στο κανονικό του σχολείο.

β.  κοινωνικοποίηση- αποκατάσταση- επανένταξη και

γ. δημιουργία κατάλληλου ευχάριστου κλίματος, δημιουργική απασχόληση και ψυχολογική υποστήριξη.

Η κατάκτηση των στόχων που έχουμε θέσει, γίνεται με το συγκερασμό των σύγχρονων παιδαγωγικών μεθόδων που γνωρίζει ο εκπαιδευτικός, την εμπειρία του,  την αγάπη,  την ευαισθησία  και ενσυναίσθηση  για τις μαθήτριες/-ές.

ΚΑΛΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ!

ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΚΑΛΑΪΤΖΙΔΟΥ